Jurlique
Prisvindende biodynamisk hudpleje
Jurlique var de første til at lave naturlige hudplejeprodukter fra bunden. Både private og professionelle har taget produkterne til sig fordi de har
indset at det er en god ide både at beskytte sig selv og vores omverden mod skadelig kemi.
Vi er nu så heldige at kunne tilbyde Jurlique produkter, både i vores ansigtsbehandlinger og i Spa-shoppen på Hotel Vejlefjord.
Beauty from beauty – Skønhed kommer fra skønhed
Jurlique bliver kaldt verdens reneste hudplejeserie og har gennem årene høstet priser for sine produkters enkelthed og høje gedigne kvalitet. Det lille australske firma fra Adelaide producerer hudpleje efter biodynamiske principper. Det budskab skal nu udbredes yderligere. Derfor har vi fået nyt image og nye supplerende produkter.
Vi ser skønheden i den verden vi lever i. Vi ønsker at bruge naturens rigdomme med kærlighed og omtanke. Hos Jurlique definerer vi skønhed ud fra et ligeværdigt fællesskab mellem os selv og vores jord. Vi tror på at skønhed skaber skønhed. At ægte skønhed kommer fra naturen.
Læs mere om Jurlique.
Om produkterne
Hvert produkt vi fremstiller begynder med en biodynamisk blanding.
– med planter og blomster fra vores farme i det sydlige Australien.
Vores skønhedsprodukter er balancerede.
– og er et sundt og godt valg for dig
De får dig ikke bare til at se godt ud, men får dig til at have det godt indeni.
En biodynamisk fremtid bringer sundhed og fornyelse til de folk, som bruger vores produkter
– såvel som til farmene hvorpå de gror.
Vi er engagerede og vil gerne bevare den naturlige verden, og vi lover at bringe vores kunder hudplejeprodukter der virker.
Vores produkter og vores emballage er designet på en sådan måde, at den efterlader det mindst mulige aftryk på vores planet.
Vi tager fra naturen blot det vi skal bruge. Vi anvender papir, som er lavet af en blanding af genbrugsmaterialer og plantefibre.